Byliny proti bolesti
Mak siaty
Účinné látky z maku siateho môžu vzbudzovať. Táto rastlina je jednou z nejsilnejších analgeticky pôsobiacich bylín a pre tento svoj je užívaná už najmenej niekoľko tisíc rokov, píše server lecba-bolesti.cz. Účinné zložky sú najviac koncentrované v šťave (latex) zo zelených makovíc, ale i šupky zrelých makovíc obsahujú okolo 1 % morfínu. Zrelé makové semena sú bez obsahu analgetických a opojných látok.
Čakanka obyčajná
Cichorium intybus – a locika jedovatá – Lactuca virosa – sú dve rastlinky obsahujúce laktucin a laktukopikrin a 11β, 13-dihydrolaktucin. Tieto látky majú analgetický účinok podobný ibuprofenu. V minulosti sa používali ako náhrada opia, účinné môžu byť skôr pri neuropatických bolestiach. Čakanka je účinná tiež proti črevným parazitom (červom).
Černucha
Rod nigella – se používá napríklad v Indii ako liek proti črevným kŕčom, k vyvolaniu potenia a pri poškodení nervov. Obsahuje látku damascenin, ktorá má analgetické účinky.
Konopí seté a indické
Cannabis sativa et indica – je rostlina, ktorá je ľudmi pre svoje účinky užívaná odnepameti. V současnej dobe je konope (a kanabinoidy ako jeho účinné látky) zkúmané vážne a vedecky ako perspektivna rastlina k liečbe nechutenstva, zvracenia, bolestí, … Účinné látky sú obsiahnuté v celej rastline, nejviac však vo vyzretých kvetoch. Konopíe je často používané ako droga.
Toddalia asiatica
Je to exotický ker bez slovenského názvu, jeho účinné látky majú protizápalové účinky, analgetické, antimikrobiáln a protirakovinový efekt. Prirodze rastie v Indii.
Chochlačkovec yanhusuo
Corydalis yanhusuo- čínska bylina, ktorej analgetické pôsobenie potvrdili vedecké štúdie. Obsahuje rad účinných alkaloidov, ako je tetrahydropalmatin, korydalin, korytuberin, korydin, korybulbin, bulbokapnin a ďalšie. Pôsobí proti bolesti, ale aj sedatívne, navodzuje spánok, upokojuje, mohla by mať aj dobrý účinok na Parkinsonovu chorobu.
Alchemilka obyčajná
Alchemilla vulgaris- pôsobí protizápalovo, zvieravo, tlmí menštruačné krvácanie a môže zmierňovať menštruačné bolesti.
Rimbaba obyčajná
Pyrethrum parthenium – je česká bylina používaná proti migrénám. Jej pravidelné, každodenné užívanie môže znížit výskyt záchvatov, a to až o 70 %. Blahodárně môže pôsobit i na niektoré črevné autoimunitné zápaly (Crohnova choroba).Akokoľvek se pestuje i ako okrasná rostlina, účinnějšie sú volne rastúce kvety.
Valeriánka lekárska
Valeriana officinalis je na Sr rastúca bylina. Tradične se používa na ukľudnenie, proti úzkosti a nespavosti, pomáhá proti bolestiam hlavy z preťaženia, prepracovane a stresu.
Kasia rúrkovitá (Cassia fistula) pocházda z Indie a Srí Lanky a je to ker obsahujúci – spectalin, látku potlačujúcu bolest.
Kratom
Mitragyna speciosa je strom z ďalekého východu velmi zaujímavého profilu. Obsahuje celý rad účinných látok, z ktorých nejúčinejší je pravdepodobne 7-hydroxymitragynin, ktorý pôsobí na μ-opioidných receptorech. Používa se veľmi často ako náhrada opiátov u závislých, ak nemaju drogu k dispozícii, alebo ako pomoc pri odvykaní. Rastlina má celý rad zaujímavých účinkov, navodzuje pocit pohody, pôsobí analgeticky, antidepresivne, anxiolyticky (zmierňuje úzkosť).
Zdroj:http://ona.idnes.cz/byliny-ktere-vam-pomohou-od-bolesti-dbj-/zdravi.aspx?c=A100111_094904_vase-telo_pet